wtorek, 22 października 2019

Obserwacje nieba

     W piątkowy wieczór, 18 października, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie poświęcone gwiazdom. Poprowadził je mgr inż. Jerzy Poruczko, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz nasz czytelnik.
    Na początku pan Poruczko zapoznał nas z programem Stellarium, umożliwiającym ujrzenie widoku nieba z powierzchni Saturna oraz Uranu, a także rożnych miejsc na Ziemi, np z Paryża.  jakich gwiazd będziemy szukać na niebie. 
     Następnie wyposażeni w lornetki udaliśmy się na pobliską łąkę. Tam pan Poruczko rozstawił teleskop. Dzięki niemu mogliśmy zobaczyć z bardzo bliskiej odległości np. wieżę kościoła w Jeruzalu czy plejady, najbardziej znaną gromadę otwartą na niebie. Co ciekawe, plejady widać dobrze także i przez lornetkę, z czego chętnie korzystaliśmy. 
    Szukaliśmy także gwiazdozbiorów: Wielkiego Wozu, Kasjopeii czy Delfina, który kształtem przypomina latawiec. Poznaliśmy Gwiazdozbiór Łabędzia, którego najjaśniejsza gwiazda - Deneb - wraz z Altairem i Wegą układają się w Trójkąt letni, charakterystyczny dla nieba letniego.
     Podczas naszych obserwacji był czas zarówno na pytania, np. jak określić wiek gwiazd, czy Słońce kiedyś zgaśnie, jak i na zabawę, jaką była kocia pogoń za laserem wskazującym wybrane gwiazdy.
     Zmęczeni, ale i zadowoleni z tego niecodziennego spotkania, wróciliśmy do biblioteki na herbatę i ciasteczka. Dziękujemy serdecznie panu Poruczko za wspaniałe przeżycie i możliwość poznania bliżej gwiazd.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz