środa, 17 lipca 2019

Para-buch! Eksperymentuj w bibliotece

     W środę 17 lipca w naszej bibliotece odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu "Para-buch! Książka w ruch!". Celem projektu jest promocja książki popularnonaukowej, rozbudzanie ciekawości wśród najmłodszych, kształtowanie nawyków czytania oraz rozwój umiejętności językowych.  Edycję pilotażową projektu  realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. 
     Tematem  pierwszych zajęć były eksperymenty. Zrobiliśmy m.in. niewidzialny atrament. Powstałe przy jego użyciu napisy ukazały się po przybliżeniu kartki do zapalonej lampki. Dzięki Zagadkowym płynom przypomnieliśmy sobie, że ciecze mają  różne gęstości i ciężary, a kolorowy wulkan pokazał nam, że poprzez połączenie kwasku cytrynowego z sodą oczyszczoną powstanie dwutlenek węgla, który rozprzestrzeniając się, będzie tworzył pianę.
    Kolejnym interesującym eksperymentem były znikające kolory. Zjawisko to wytłumaczył nam pan Jerzy Poruczko. Nasz gość opowiedział mam także o możliwości zagotowania wody w pojemniku z papieru, powstawaniu elektryczności statycznej przez pocieranie balonu o sweter oraz sposobie na umieszczenie igły w wodzie tak, by nie zatonęła. Dowiedzieliśmy się też jak załamuje się światło podczas powstawania tęczy.
    Serdecznie dziękuję panu Poruczko za poświęcony czas oraz tłumaczenie różnych zjawisk, a Darii za zrobienie zdjęć 🙂
    Następne zajęcia w ramach projektu "Para-buch! Książka w ruch!" odbędą się w pierwszej połowie sierpnia.
    Eksperyment niewidzialny atrament pochodzi z książki Zadziw ich! 224 razy zakręć towarzystwem Sarah Hines Stephens i Bethany Mann, zaś zagadkowe płyny, magiczne balony i znikające kolory z książki Odkrycia Angela Wilkes. Obie książki są dostępne w naszej bibliotece. Sposób na wykonanie kolorowego wulkanu można znaleźć w filmiku z profilu Mamawdomu: https://www.youtube.com/watch?v=2UPT75dIYts

https://photos.app.goo.gl/9Va7s3V9sTN4tJaQ8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz