poniedziałek, 11 lutego 2019

Ferie 2019

     Tegoroczne ferie zimowe za nami. W zajęciach organizowanych w dniach 4-8 lutego uczestniczyło łącznie dziewięć osób.
       Pierwszego dnia Ferii w Bibliotece świętowaliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Poprzez prezentację multimedialną poznaliśmy autora "Kubusia Puchatka", mieszkańców Stumilowego Lasu oraz dowiedzieliśmy się, kto był pierwowzorem książkowego Krzysia. Uzyskana wiedza pomogła w rozwiązaniu Puchatkowych zagadek. Uczestników podzieliłam na dwie grupy, każda otrzymała tyle samo zadań do rozwiązania. Był m.in. quiz, przeczytanie książki, a następnie rozwiązanie krzyżówki czy ułożenie puzzli. Obie grupy poradziły sobie znakomicie z zagadkami, choć niektóre pytania z quizu nastręczyły trudności - jaka postać nie pojawiła się w nowszym serialu o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach: Kessie, Gofer, a może Tamara? Lub na czym polega gra w misie-patysie? Mimo to wszyscy dotarli do miejsca ukrycia nagrody, którą okazała się butelka soku Kubuś :) 
      Po zagadkach przyszedł czas na warsztaty plastyczne oraz zabawę. Kolorowaliśmy mega kolorowanki oraz skleiliśmy pojemniki na popcorn inspirowane postaciami ze Stumilowego Lasu - Kubusiem Puchatkiem, Tygrysem oraz Prosiaczkiem. Próbowaliśmy też z zamkniętymi oczami przyczepić ogon Kłapouchemu, w większości udawało się to prawie idealnie :)
      Drugiego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień NUTELLA®. Ten słodki krem czekoladowy powstał w 1964 roku i od tego czasu jest doskonałym dodatkiem do kanapek, ciastek i ciast. Tego oraz innych ciekawostek o NUTELLA® dowiedzieliśmy się z prezentacji multimedialnej. Obejrzeliśmy również krótkie filmy pokazujące jak powstaje czekolada. Wzbogaceni o taką wiedzę wybraliśmy się wraz z Mikołajkiem i jego kolegami z klasy do Fabryki Czekolady. Naszym zadaniem było uważne słuchanie opowiadania pt. "Zwiedzaliśmy czekoladę" z tomu "Nowe przygody Mikołajka. Tom 2" Gościnnego i Sempe'go, by móc potem rozwiązać krzyżówkę. Nasze świętowanie zakończyliśmy zrobieniem tortu z NUTELLA® oraz wykonaniem plakatu z okazji Światowego Dnia NUTELLA®.
         W środę przydały się zrobione dwa dni wcześniej pojemniki na popcorn. Dzięki nim mieliśmy gdzie wsypać popcorn i zajadać go, oglądając "Supermana" z 1941 roku. W czasie projekcji zrobiliśmy przerwę, gdyż odwiedził nas jeden z mieszkańców Jeruzala, by przeczytać fragment "Przygód Sindbada Żeglarza" w interpretacji Leśmiana. Poznaliśmy pierwszą przygodę Sindbada, w którą wyruszył zachęcony przez list od diabła morskiego. Dzień zakończyliśmy wraz z Supermanem ratującym pewną wyspę przed zalaniem lawą z wulkanu.  
         Czwarty dzień Ferii w Bibliotece spędziliśmy, grając w gry planszowe, m.in. w "Kiki Ricky", "Państwa-miasta", "Gorącego ziemniaka" czy "Kocham Cię, Polsko". Ta ostatnia spodobała się szczególnie, obie drużyny grały aż do samego finału, w którym dwukrotnie wylosowano główną  nagrodę.
       Ostatniego dnia zajęć w bibliotece odbył się bal karnawałowy. Przybył na niego piłkarz, dwa koty i Felix Zaradzisz z filmu "Ralph Demolka". Nasz bal zaczęliśmy od zabawy "Kim jestem?". Każdy z uczestników miał przyczepioną do pleców karteczkę z nazwą postaci z bajek oraz filmów dla dzieci. Naszym zadaniem było zadawanie pytań, które miały naprowadzić na odgadnięcie otrzymanej postaci. Utrudnieniem był warunek odpowiadania jedynie "tak" lub "nie". Gdy każdy odkrył, kim jest, przeszliśmy do "balowych" zabaw: "muzycznych posągów", "gorących krzeseł" oraz tańca na gazecie. Zmęczeni tańcami zagraliśmy w "ciepło, zimno", "Państwa-miasta" oraz "Konsekwencje". 
          Ta ostatnia polega na dopisywaniu kolejnych zdań, tak, aby nie widzieć, co napisała poprzednia osoba. Schemat jest następujący: [piszemy imię męskie] spotykał [imię żeńskie] w [podajemy nazwę miejsca]. Opisujemy ubranie dziewczyny, potem ubranie chłopaka. Następnie on [co zrobił], ona [co zrobiła]. On powiedział [....], ona powiedziała [...]. Na koniec konsekwencje były następujące [...]. Opis gry pochodzi z książki "Najpiękniejsze zabawy sprzed lat dla dzieci". 
        Istnieje również prostsza wersja tej gry oparta na kilku pytaniach: kto, z kim, gdzie, kiedy, co robił, po co i co z tego wynikło. Nam wyszły m.in. takie opowieści: "Marek spotkał Kingę w parku. Ona była ubrana w ubrania. On ubrany w koszulę, niebieskie jeansy. Ten mężczyzna ją podrywał. Dziewczyna siedziała w parku na ławce i robiła zdjęcia. Konsekwencje były następujące, że wiewiórka spadła z drzewa" czy "Antek z Wiesiem w Londynie i niekiedy Oregonie w Kalifornii o zmroku jedli świerszcze, bo im się nudziło. W konsekwencji grill się spalił". Takie proste zabawy doskonale sprawdziły się na naszym bibliotecznym balu, którego każdy uczestnik otrzymał słodki upominek.
Uczestnicy zajęć feryjnych siedzą wokół stołu, sluchają fragmentu opowiadania i rozwiązują krzyżówkę.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Ferii w bibliotece :) Galeria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz