piątek, 20 grudnia 2019

Warsztaty świąteczne

    W czwartek 19 grudnia w naszej bibliotece odbyły się ostatnie w tym roku warsztaty plastyczne. Podczas zajęć zrobiliśmy papierowe choinki oraz dwa rodzaje aniołków, a nawet dekorowaliśmy pierniczki przyniesione przez Janka i Marysię :)
   Po wykonaniu ozdób choinkowych przyszedł czas na Zagadkowe święta, czyli zadania poukrywane w bibliotece. Jak nazwa wskazuje związane one były ze świętami Bożego Narodzenia, a rozwiązanie ich wymagało umiejętności współpracy, liczenia oraz logicznego myślenia, czego naszym uczestnikom nie brakowało 😉
   Na zakończenie każdy dostał słodki upominek.








poniedziałek, 16 grudnia 2019

Nowe wyzwanie czytelnicze

  Rok 2019 powoli dobiega końca. Każdego miesiąca wraz z portalem Lubimyczytać.pl proponowaliśmy Wam różne książki, np. w styczniu książkę, którą otrzymaliście na prezent, a w maju książkę o jednowyrazowym tytule. Trzeba przyznać, mimo że wyzwanie Lubimyczytać.pl wymagało poszukiwań odpowiednich lektur, ułatwiło sięgnięcie po książki, do których nie zaglądamy.
    W przyszłym, 2020 roku zachęcimy Was do innego, dającego większą swobodę, wyzwania - Przeczytam 52 książki w 2020 roku. Twórca tego wyzwania, Marcin Gnat, już od kilku lat zachęca wszystkich do czytania. Nieważne, czy wolicie kryminały czy romantyczne historie, liczy się radość z czytania. Jeśli przeczytacie połowę z tych 52 książek, nie martwcie się, to i tak więcej niż statystyczny Polak 😉 Zachęcamy do dołączenia do wyzwania oraz zapraszamy do naszej biblioteki po wyjątkowe listy na 52 książki przygotowane przez Marcina Gnata. Do zobaczenia w bibliotece! 😀😊

Spotkanie z książką - grudzień

  W piątek 13 grudnia naszą bibliotekę odwiedziły dzieci ze starszej grupy przedszkolnej oraz z zerówki. Tematem ostatniego w tym roku Spotkania z książką były zbliżające się święta Bożego Narodzenia. W tej wyjątkowej atmosferze oczekiwania przeczytaliśmy książeczkę z serii Psi Patrol pt. "Pieski ratują święta". 









poniedziałek, 9 grudnia 2019

Godziny pracy biblioteki w okresie świątecznym


Zaproszenie na warsztaty plastyczne


Mikołajki w bibliotece

   W piątek 6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki. Z tej okazji przygotowałam kilka zadań takich jak świąteczna wykreślanka, zakodowany mikołaj czy napisanie listu do świętego mikołaja oraz świąteczne wersje popularnych gier: dobble, bingo, 5 sekund czy memory.






Para-buch! Kształty i kolory

    W poniedziałek 9 grudnia w naszej bibliotece odbyły się kolejne zajęcia popularnonaukowe w ramach projektu "Para-buch! Książka w ruch!". Tym razem przybyły do nas dzieci z młodszej grupy przedszkolnej. Przeczytaliśmy "Kształty i kolory" Zbigniewa Dmitroca, a następnie dzieci nazywały figury, jakie były w książeczce: koła, kwadraty i gwiazdki. Nazwy kolorów również nie były im obce, fioletowa foka, pomarańczowy lew, zielony krokodyl - określiliśmy wszystkich bohaterów.  Kolejnym zadaniem było dopasowanie kształtu i koloru figury tak, aby trafiła do właściwego miejsca na planszy.
       Przedszkolaki poznały także romby i trójkąty, z których powstawały różne rzeczy: domy, rakiety, roboty i choinki.
       Na zakończenie przeczytaliśmy "Święta Tupcia Chrupcia" Elizy Piotrowskiej. 








Wyprawki Z książką na start

 Rozdaliśmy kolejne wyprawki z projektu "Z książką na start". Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 3-6 lat i ma na celu już od najmłodszych lat kształtować nawyki czytelnicze. Więcej o projekcie na naszym blogu.

wtorek, 3 grudnia 2019

Ekowarsztaty

W czwartek 28 listopada w naszej bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne. Wykorzystaliśmy plastikowe butelki do stworzenia "magicznych" roztworów oraz Furbiego. Kolejne warsztaty już w czwartek 19 grudnia :)


 

Konkurs Polska bajeczna - legendy jak malowane

Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez bibliotekarza-podróżnika Michała Słupczyńskiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Kostrzynie nad Odrą. Najważniejsze informacje o konkursie:
Cel: popularyzacja legend polskich wśród dzieci w krajach europejskich.
Dla kogo: dzieci i młodzież do 13. roku życia
Co trzeba zrobić: wybrać jedną z pięciu legend, zapoznać się z jej treścią oraz wykonać minimum 4, maksymalnie 6 ilustracji, aby przedstawiały legendę w sposób chronologiczny i łatwy do zrozumienia dla kogoś, kto nie zna danej legendy  
Legendy:  
  • o Lechu, Czechu i Rusie   
  •  o Smoku Wawelskim  
  •  o Syrence Warszawskiej    
  • o Panu Twardowskim   
  • o Koziołkach Poznańskich
Zgłoszenia: a) w formie elektronicznej pod adresem biblioteka@biblioteka.kostrzyn.pl wraz z załączonym skanem wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego,
b) w formie papierowej pod adresem Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą, ul. Dworcowa 7, 66-470 Kostrzyn nad Odrą wraz z wydrukowanym i podpisanym formularzem zgłoszeniowym
Czas trwania konkursu: 12 listopada 2019 - 31 stycznia 2020
 Więcej informacji na stronie projektu Polska Bajeczna: https://polskabajeczna.blogspot.com/p/konkurs.html


poniedziałek, 2 grudnia 2019

Wyzwanie czytelnicze - grudzień

 To już ostatnie wyzwanie czytelnicze w tym roku proponowane przez portal lubimyczytać.pl. Tym razem twórcy wyzwania proponują przeczytanie książki wydanej w 2019 roku pod patronatem lubimyczytać.pl. Czy wiecie, że było ich aż 408? ,,Wśród nich znalazły się tytuły napisane przez najpoczytniejszych pisarzy, a także książki, które choć mniej znane, z pewnością zdobędą uznanie czytelników" piszą twórcy wyzwania na stronie https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13119/wyzwanie-czytelnicze-lc-temat-na-grudzien W naszej bibliotece znajdziecie m.in.:
  •  "Kastor " i "Polluks" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej (erotyki)
  • "Miłość według przepisu, czyli słodko-gorzkie capuccino" i "Rachunek za szczęście, czyli caffe latte" Karoliny Wilczyńskiej (obyczajowe)
  •  "Na strunach światła" Krystyny Mirek (obyczajowa)
  • "Droga dusz" Pauliny Hendel (fantastyka)
  • "Ta, która musi umrzeć" Davida Lagerctantza (kryminał)
  • "Dzień zero" Davida Baldacci (kryminał) 
  • "Nóż" Jo Nesbo
  • "W szpilkach od Manolo" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej (komedia, kryminał i romans w jednym)
  • "Moja ostatnia księżna" Daisy Goodwin (historyczna)

Jeśli chcecie sami czegoś poszukać, polecamy zestawienie książek wydanych pod patronatem lubimyczytać.pl 

https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13119/wyzwanie-czytelnicze-lc-temat-na-grudzien
Źródło:Wyzawnie czytelnicze LC - temat na grudzień, https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13119/wyzwanie-czytelnicze-lc-temat-na-grudzien 

poniedziałek, 25 listopada 2019

Spotkanie z książką - listopad

   25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyło się Spotkanie z książką. Przybyłe na nie przedszkolaki oraz dzieci z zerówki poznały historię pluszowego misia oraz niedźwiadki, które zostały bohaterami bajek oraz filmów, np. Kubusia Puchatka, Misia Yogiego czy Misia Uszatka. Następnie młodsza grupa przedszkolna wysłuchała opowiadania "Bądź zdrów" z tomu "Masza i Niedźwiedź. Wielka księga opowieści", zaś starszaki i zerówka poznały przygody bohaterów książeczki "Misia i Królik. Niesmaczne zwyczaje Królika" Juliana Gougha. Na zakończenie rozdałam dzieciom zakładki z informacją o akcji Z książką na start przeznaczoną dla dzieci w wieku 3-6 lat. 

https://photos.app.goo.gl/g9QmFA2UoJYwDsst8

piątek, 22 listopada 2019

Kodowanie w Jeruzalu

  W czwartek 21 listopada w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jeruzalu odbyły się  zajęcia z kodowania dla dzieci z klas 4-6 . Spotkanie poprowadziła pani Joanna Ługowska z oddziału dla dzieci Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Mrozach.
   Na początek pani Asia przypomniała uczniom, że kody są obecne w życiu codziennym, np. korzystamy z nich, otwierając klatki schodowe w bloku, sejfy czy wypłacając pieniądze z bankomatu, a także rozmawiając - język to także zespół kodów. Następnie poznali książki poświęcone kodowaniu takie jak "Dziewczyny kodują" autorstwa Reshmy Saujan, "Skąd wzięły się małpy w internecie" Artura Janickiego, "Komputery i roboty" Manfreda Niekischa czy "Kodowanie na dywanie" Anny Świć. Wszystkie książki w dostępne w oddziale dla dzieci w Mrozach.
    Podczas spotkania uczniowie mieli kilka zadań do wykonania. Podzieleni na cztery grupy próbowali odczytać wiadomość zakodowaną za pomocą kodu binarnego, czyli zero-jedynkowego, kolorowali kratki według kodu tak, aby powstał właściwy obrazek, a także sami kodowali za pomocą gry Scootie Go!
    Na zakończenie pani Asia pokazała uczniom robota Dash-a. Dzieci były nim zachwycone, robot potrafi jeździć, kręcić się wokół własnej osi, a nawet nagrywać dźwięk jak dyktafon. Wypróbowaliśmy tę funkcję, śpiewając głośno "Wlazł kotek na płotek". 
     Serdecznie dziękujemy pani Asi za przeprowadzenie zajęć z kodowania, pani dyrektor Ewie Redzie za udostępnienie sali w szkole oraz pani Ani Bieniek za współpracę przy organizacji spotkania  😊🙂

https://photos.app.goo.gl/aFFvqGWeTQhGYBQX8

wtorek, 19 listopada 2019

Para-buch! Pociągi w bibliotece

    We wtorek 19 listopada w naszej bibliotece odbyły się kolejne zajęcia popularnonaukowe w ramach projektu "Para-buch! Książka w ruch!". Uczestniczyły w nich dzieci z drugiej klasy Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jeruzalu. Tematem zajęć były pociągi. Na podstawie książki "Wielka księga pociągów" Mattiasa de Leeuwa  poznaliśmy rodzaje pociągów: pasażerskie, pocztowe, towarowe czy kontenerowe. Chłopcy bez problemu wskazali jakie są różnice pomiędzy pociągiem towarowym a kontenerowym. Z "Wielkiej księgi..." dowiedzieliśmy się także o kursującym w Holandii pociągu o nazwie Linia Pchełka. Jak myślicie skąd wzięła się nazwa? 😉
    Po ustaleniu rodzajów pociągów zastanawialiśmy się, co można przewozić za pomocą pociągu. Stworzyliśmy listę, wśród której znalazły się m.in. owoce, zwierzęta, instrumenty i książki 😀 Co ciekawe, zapomnieliśmy o ludziach... 😉 
    W bibliotece nie mogło zabraknąć czytania, więc wspólnie przeczytaliśmy wiersz Juliana Tuwima "Lokomotywa".
   Na zakończenie spotkania stworzyliśmy pociąg z dwudziestoma trzema wagonami. Najwięcej do przewiezienia mamy żyraf 😃 
   Dziękuję pani Ani Sadowskiej i pani Ani Bieniek za możliwość przeprowadzenia zajęć 😀
    Następne zajęcia już wkrótce! 

https://photos.app.goo.gl/f3X3iGcopSCd2R1e6

Zaproszenie na ekowarsztaty


środa, 13 listopada 2019

Warsztaty mydełkowe

  W sobotę 9 listopada w naszej bibliotece odbyły się rodzinne warsztaty mydełkowe zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury im. Heleny Wielobyckiej w Mrozach. Podobne warsztaty odbyły się dwa tygodnie wcześniej w Mrozach. 
  Pani Paulina i pani Marta objaśniły nam, w jaki sposób będziemy robić własne mydełka. Mogliśmy użyć różnych barwników oraz zapachów, a  także dodatków, np. płatków nagietka, wiórków kokosowych czy cukru brązowego. W całej bibliotece pachniało mango, różą, piernikiem, a przede wszystkim mydłem 🙂 Rodzice pomagali najmłodszym, starsi wymyślali jakie wybrać foremki, a panie instruktorki odpowiadały na nasze pytania.
   Po zastygnięciu zapakowaliśmy mydełka w ozdobne folie oraz papier, po czym przewiązaliśmy tasiemką. 
   Serdecznie dziękuję Gminnemu Centrum Kultury za zorganizowanie u nas warsztatów, a paniom Paulinie i Marcie za cierpliwość oraz zaangażowanie 😊

https://photos.app.goo.gl/nXZVtuZM1nGpgW677