wtorek, 8 maja 2018

Spotkanie z podróżnikiem

  Dnia 7 maja do naszej Biblioteki przybył podróżnik Roman Pankiewicz. Na spotkanie z nim zaprosiliśmy uczniów drugiej i trzeciej klasy gimnazjum. Pankiewicz przybliżył nam swoją najnowszą książkę pt. "Polski żywioł". Publikacja ta powstała z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz z powodu silnej presji przyjaciół i znajomych, jak szczerze przyznał autor na obwolucie książki. 
    Tytułowy polski żywioł ma dwa oblicza - dobre i złe. To pierwsze przez wieki pozwalało Polsce wygrywać kolejne wojny, zdobywać nowe terytoria oraz odzyskiwać je; umożliwiło też przetrwanie ponad stu lat w niewoli oraz ukazało Polaków jako walczących do ostatniej kropli krwi. Drugie oblicze już nie jest takie piękne, dzieli Polaków na "my" i "oni", zanieczyszcza środowisko oraz sieje nienawiść. Autor wyraził nadzieję, że ten zły aspekt polskiego żywiołu uda się młodym czytelnikom zwalczyć i pozostanie tylko ten dobry. Przy prezentacji obu obliczy Pankiewicz przywoływał wydarzenia oraz fakty historyczne, np. posła Rejtana sprzeciwiającego się rozbiorowi Polski czy odsiecz wiedeńską pod wodzą Jana III Sobieskiego. 
    Dziękujemy naszemu gościowi za wizytę oraz zachęcamy czytelników do zapoznania się ze wspomnianym "Polskim żywiołem" oraz pozostałymi książkami Romana Pankiewicza składającymi się na tryptyk "Trzy żywioły". Książki są dostępne w naszej Bibliotece.
   
Pankiewicz opowiada uczestnikom spotkania o pomniku w Islandii

Uczestnicy spotkania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz