środa, 11 kwietnia 2018

Spotkanie - Akcja Żonkile

         Nasza Biblioteka przyłączyła się do Akcji Żonkile organizowanej już po raz szósty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Symbolem tej społeczno-edukacyjnej akcji jest żonkil, żółty kwiat, który co roku 19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie Marek Edelman.  
        Chcąc upamiętnić i oddać hołd ludności cywilnej oraz walczącym w powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku, 10 kwietnia zaprosiłam na spotkanie 2 klasę gimnazjum. Uczniowie obejrzeli przygotowany przez Muzeum POLIN film pt. "Nie było nadziei...". Inspiracją dla tytułu filmu była odpowiedź Edelmana na pytanie o szanse powstania w getcie: ,,Ani nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni...". Film ukazał życie codzienne Żydów w Warszawie w czasie II wojny światowej: represje ze strony Niemców w postaci przymusu zamieszkania w getcie w dawnej Dzielnicy Północnej, nakaz noszenia opaski z gwiazdą Dawida, publiczne obcinanie brody będącej symbolem godności i wolności aż po wywózki do obozów koncentracyjnych i egzekucje. Mimo tak trudnej sytuacji, mieszkańcy getta prowadzili w miarę normalne życie - w podziemiu funkcjonowało szkolnictwo, wydawano prasę oraz organizowano życie kulturalne i religijne.
        Przez ponad dwa lata istnienia getta - od momentu zamknięcia dzielnicy żydowskiej 16 listopada 1940 roku do wybuchu powstania 19 kwietnia 1943 roku - ilość mieszkańców z prawie półmilionowej społeczności żydowskiej zmalała do zaledwie 50-60 tys. Żydów. Spowodowane było to głodem, chorobami oraz wywózkami do Treblinki, gdzie Niemcy zamordowali Żydów w komorach gazowych.  Świat milczał, kiedy mordowano polskich i europejskich Żydów, a mimo to młodzi członkowie żydowskich organizacji młodzieżowych nie pozostawali bierni. Kiedy Niemcy postanowili zlikwidować resztki warszawskiego getta i z takim zamiarem przekroczyli jego mury 18 stycznia 1943 roku, bojowcy byli gotowi. Trwające cztery dni walki zakończyły się zwycięstwem Żydów, a okupant zaniechał działań likwidacyjnych. Spokój w getcie trwał krótko, 19 kwietnia tego samego roku, Niemcy podjęli kolejną próbę zniszczenia ludności żydowskiej. Wybuchło powstanie, które trwało do 16 maja 1943 roku, kiedy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem i zrównali z ziemią ocalałe budynki getta.
          Po obejrzeniu przygotowanego przez Muzeum POLIN filmu, przeprowadziłam z uczniami krótką dyskusję na temat celu walki podjętej przez Żydów. Młodzi ludzie z szacunkiem potraktowali motywy kierujące bojowcami. Na zakończenie spotkania zaprosiłam uczniów na warsztaty plastyczne, które odbędą się 19 kwietnia o godz. 11:00. Będziemy wtedy robić żonkile, aby w ten sposób oddać hołd bohaterom getta.
          Tekst notatki powstał przy pomocy materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
    
Uczniowie oglądają film edukacyjny

Uczniowie oglądają film edukacyjny

Uczniowie oglądają film edukacyjny - widok na plecy uczestników spotkania

Ekran z tytułem filmu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz