piątek, 24 listopada 2017

Światowy Dzień Pluszowego Misia

     Historia pluszowego misia związana jest z osobą Theodora Roosvelta, prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 1902 roku podczas polowania sprzeciwił się zabiciu małego niedźwiadka. Zdarzenie to uwiecznił na rysunku Clifford Berryman. Obrazek został potem opublikowany w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Zainspirowany wspaniałym gestem prezydenta postanowił wyprodukować kilka zabawek-misiów. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę - pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Michton zwrócił się do prezydenta z prośbą o nadanie zabawce imienia Teddy i tak do dziś pluszowe misie nazywane s a Teddy Bear.

      Samo święto  pluszowego misia ustanowiono dopiero w 2002 roku, w sto lat po jego narodzinach. 25 listopada dzieci przynoszą do przedszkoli i szkół swoje ulubione maskotki, słuchają i oglądają opowieści o sympatycznych misiach oraz biorą udział w różnych misiowych konkurach.

     Nasza Biblioteka Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzi razem z oddziałem przedszkolnym Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Jeruzalu. Dzieci w większości bez problemu rozpoznały niedźwiadki z bajek oraz filmów i seriali, choć np. Coralgol stanowił zagadkę dla naszych gości ;) Wśród misiowych bohaterów znalazł się też Niedźwiedź wraz z Maszą, to o nich przedszkolaki wysłuchały opowieści. Głodna Masza postanowiła ugotować lepszą niż Niedźwiedzia kaszę, a jak to się skończyło? Zajrzyjcie do Wielkiej księgi opowieści. Masza i Niedźwiedź dostępnej w naszej Bibliotece! :) Następne spotkanie z przedszkolem już za miesiąc :)

Przedszkolaki i biliotekarka pozują do zdjęcia. Bibliotekarka trzyma książkę o Maszy i Niedźwiedziu
Fot. Mariola Kowalczyk 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz