czwartek, 21 grudnia 2017

Zajęcia w ramach Przygody w Bibliotece

 Dnia 20 grudnia gościliśmy w naszej Bibliotece panią Olgę ze Stowarzyszenia "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego. Pani Olga w ramach warsztatów Przygoda w bibliotece poprowadziła zajęcia dla klasy 4 oraz zerówki i przedszkolaków ze starszej grupy z miejscowej szkoły. 
   Pani Olga opowiedziała klasie 4 legendę o powstaniu państwa Gruzinów. Gdy Pan Bóg rozdawał narodom ziemię, Gruzini zamiast stanąć w kolejce jak inni, usiedli z boku. Śpiewali i tańczyli, a kolejka powoli zmniejszała się. Gdy już wszyscy dostali swój kawałek ziemi, do Pana Boga podeszli Gruzini. Niestety, wszystko zostało rozdane. Na szczęście śpiew Gruzinów był tak piękny i tak donośny, że dotarł do samego nieba, do aniołów. Ci opowiedzieli Panu Bogu o nietypowym narodzie, jakim niewątpliwie są Gruzini. Pan Bóg zlitował się i podarował Gruzinom ziemię, którą zostawił sobie na emeryturę - krainę pełną gór i cudownych widoków. 
    Po takim wprowadzeniu w temat uczniowie dowiedzieli się jak wygląda flaga Gruzji oraz jaki święty jest jej patronem. Pani Olga pokazała również jeden z ludowych tańców oraz nauczyła 4-klasistów nucić gruzińską kołysankę. Na zakończenie zajęć uczniowie usłyszeli legendę o królowej Tamarze (legenda do przeczytania tu), której zakończenie zależało od wyobraźni uczniów.

Pani Olga opowiada dzieciom o kotku Maneki-Neko



Drugie warsztaty dotyczyły Japonii. Rozpoczęło je powitanie kotka Maneki-Neko. Dzieci z zerówki oraz przedszkolaki ze starszej grupy chętnie podchodziły do figurki kotka i podobnie jak on machały rękami. Pani Olga pokazała dzieciom, co jedzą na śniadanie japońskie dzieci oraz gdzie znajduje się ich kraj. Następnie przy pomocy teatrzyku kamishibai pokazała historię miłości silniejszej niż śmierć. Historia ta w wersji czytanej zakończyła się powtórnym połączeniem ukochanych oraz suszą w ich kraju, której mógł zaradzić smok. Czy nietypowy, japoński smok ziejący wodą zamiast ogniem jak europejskie smoki, pomógł zakochanym i ich państwu? Odpowiedź na to pytanie próbowały odnaleźć dzieci, rysując dalszą część historii. Rysunki zostały potem przedstawione w postaci... teatrzyku kamishibai :) 
      Dziękujemy pani Oldze za przeprowadzone zajęcia :) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz