wtorek, 17 lutego 2015

Światowy Dzień Kota

Święto obchodzone w Polsce od 2006 roku. Ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka i uwrażliwić ludzi na trudny koci los oraz niesienie pomocy bezdomnym zwierzakom.

Dzisiejszy kot domowy miał w pradziejach swego dzikiego przodka. Zdania naukowców są podzielone, jedni twierdzą, że pochodzi on od dzikiego kota nubijskiego, inni że od kota pustynnego lub stepowego czy nawet płowych kotów egipskich. Niektórzy dołączają do tych przodków europejskiego żbika.
Koty udomowiono najprawdopodobniej ok. 4000 r p.n.e. Początkowo były obiektem kultu i traktowano je iście królewsko. Egipskie wykopaliska świadczą o czci i szacunku, którymi otaczano koty. Ich zwłoki mumifikowano i umieszczano w grobowcach władców i możnych starożytnego Egiptu.
Koty nie tracąc swej godności boskich zwierząt zaczęły powoli rozpowszechniać się w gospodarstwach domowych człowieka. Okazały się użyteczne w tępieniu myszy i szczurów.

Kot jest wdzięcznym tematem wielu utworów literackich. Colette napisała powieść "Kotka" i opowiadanie "Kicia", które są dowodem jej sympatii do tych zwierząt. Michaił Bułhakow stworzył w Mistrzu i Małgorzacie postać ogromnego czarnego kocura chodzącego na dwóch łapach i mówiącego ludzkim głosem. Andrzej Sapkowski wprowadzał wielokrotnie koty do swoich utworów. Koty występują również w bajkach braci Grimm, Charlesa Perraulta i innych.

Dziś polecam "Kocie historie" Tomasza Trojanowskiego.


 Książka dostępna w naszej Bibliotece.

Tekst o pochodzeniu kota na podstawie 
M. Huszcz, Kot, Wydawnictwo Spółdzielcze Warszawa 1988

2 komentarze:

  1. W momencie gdy mamy kociaka to faktycznie bardzo ważne jest to, aby go dobrze wychować. Jak dla mnie spodobał się artykuł o kociakach w https://warszawa24.ovh/koty-rasy-sfinks-urocza-osobowosc-w-bezwlosym-ciele/ i jestem zdania, iż z pewnością każdy z nas także tak twierdzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za polecenie artykułu, dzięki niemu poznaliśmy bliżej koty rasy sfinks. Serdecznie pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń